wtorek, 19 grudnia 2017

Smog w Aucie ?


Smog a powietrze w samochodzie.
Eksperyment rozwiał wątpliwości



Fot. TVN Turbo/x-newsYoutuber Zachar Zawadzki przeprowadził eksperyment, mający pokazać jak bardzo różni się powietrze, którym oddychają mieszkańcy Krakowa od tego, które znajduje się w tym mieście w samochodzie.
Youtuber przeprowadził popularny test płatka kosmetycznego. Wykazał on, że powietrze znajdujące się w aucie nie jest tak zanieczyszczone jak to, którym oddycha się na zewnątrz.
- W okresie zimowym mamy do czynienia z tzw. smogiem typu londyńskiego To smog składający się z pyłów przemysłowych, cząsteczek wilgoci, tlenków siarki i tlenku węgla. Przejeżdżające samochody m.in. podnoszą pyły zalegające na ulicach i te pyły wpływają na stężenie smogu zawartego w powietrzu.
Aby zabezpieczyć się przed wszechobecnym smogiem, warto zainwestować w dobry filtr kabinowy.
Jego rolą jest filtracja powietrza, które wpada do kabiny w samochodzie.
Na rynku występują filtry tradycyjne oraz węglowe.
Aktywny węgiel w filtrze ma zdolność pochłaniania różnych substancji.
W praktyce oznacza to, że filtr pochłania nie tylko elementy stałe (pyłki, kurz), ale i część uciążliwych gazów.
Dzięki filtrowi kabinowemu do płuc kierowcy i pasażerów dociera czystsze powietrze.
Filtr kabinowy powinien być regularnie wymieniany – optymalnie dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią. Dobrej jakości filtr węglowy to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.
#Motofakty
#Motorady
#Zima
#Smog
#Środowisko
#AutoSkupMazowsze

niedziela, 17 grudnia 2017

Samochodem na Święta ..

Wielu kierowców w czasie świąt Bożego Narodzenia pokonuje setki kilometrów, aby spędzić ten czas z rodziną. Czy należycie przygotowują się do tak długiej trasy? Odpowiednio zaplanowana podróż, zachowanie bezpieczeństwa i w pełni sprawne auto mogą nam zagwarantować spokój podczas drogi.
Fot. Archiwum Polskapresse Świąteczna aura na drogach
W okresie świąt na drogi wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy sporadycznie prowadzą samochód. W takich sytuacjach brak doświadczenia i nieuwaga mogą być przyczyną wypadków, a pośpiech i brawura prowadzą do sytuacji stresowych. Zwłaszcza jeśli w tym czasie ruch jest wzmożony, a warunki na drogach trudne. Prognozy przewidują, że w Święta czekają nas opady deszczu ze śniegiem oraz marznący deszcz, a temperatury będą balansować na granicy zera.
Planując podróż powinniśmy uwzględnić, że na drogach będzie ślisko. Szczególnie w nocy i rankiem, kiedy temperatury są niższe, na drogach może pojawić się tzw. czarny lód, czyli cienka warstwa zamarzniętej wody, pokrywająca jezdnię.
Przygotowanie auta i zaplanowanie podróży 
Fot: Archiwum Polskapresse Przede wszystkim powinniśmy mieć założone opony zimowe, uzupełnić płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić oświetlenie pojazdu. Warto także wybrać się na przegląd techniczny naszego samochodu. Ważne, aby w dobrej kondycji był układ kierowniczy i hamulcowy. Nie zapominajmy oprócz prezentów zabrać w podróż skrobaczkę do szyb i kable rozruchowe w razie gdyby nasz akumulator odmówił posłuszeństwa.
Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy wcześniej. Załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj. Warto także pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.
 Policyjne kontrole
Jak co roku, w okresie świątecznym możemy spodziewać się wzmożonej kontroli policji, która nie tylko zadba o organizację ruchu, ale także będzie sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają przepisów i nie prowadzą pojazdów pod wpływem alkoholu. Niestety w zeszłym roku funkcjonariusze zatrzymali aż 567 pijanych kierowców. Ponadto doszło do 154 wypadków, w których zginęło 17 osób


#Motofakty
#AutoPorady
#AutoSkupMazowsze
#Zima
#Święta